pregnancy-466129_960_720

Ciąża w UK, poród w Polsce

12 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży

Ciąża w UK, poród w Polsce

Chętnie bym przeczytała podobny tekst kilka miesięcy wcześniej. Ciąża w UK, poród w Polsce? Co prawda, niejednego zdziwiła nasza decyzja o powrocie do Polski na poród. Zazwyczaj działa to w drugą stronę – z brzuchem podobno się opłaca uciec zagranicę (tam mają benefity!), bo sytuacja jaka w Polsce jest – każdy wie.
Powody każdy też swoje ma, w moim przypadku emigracja ciążyła od jakiegoś czasu, a ciąża to dobry powód, by obrócić swoje życie o 180 stopni.
Nie wiem jak długo zostaniemy w Polsce, może na kilka lat, może na zawsze. Ja, która do niedawna miała plan na najwyżej kilka tygodni czy miesięcy w przód (zazwyczaj od wyjazdu do wyjazdu), nie chcę stawiać sztywnych ram.
Na początku przerażały mnie wszystkie formalności przedwyjazdowe, ale po skondensowaniu wszystkiego, wszystko wydaje się łatwiejsze, szczególnie jeśli w UK, jak i Polsce nikt nie robi żadnych problemów.

18 tydzień ciąży

 

Jeśli zdecydowałaś się rodzić w Polsce

Jeśli zdecydowałaś się rodzić w Polsce, a wszystkie świadczenia, ubezpieczenia i pracę masz tutaj, to w zasadzie nie musisz nic robić nic do 20 tygodnia ciąży. Decyzję możesz zmienić w każdym momencie, więc moim zdaniem nie ma potrzeby informować NHS o swoich planach. Tym bardziej, że chce się mieć pewność, że ciąża będzie prowadzona solidnie, tak samo, jak te, które zakończą się porodem w UK. Naprawdę możesz być spokojna i przeprowadzać wszystkie badania z harmonogramem ciąży.
Sama byłam lekko zestresowana całą sytuacją, ale na grupach Mama UK-PL, znalazłam parę dziewczyn, które przeszły tę samą drogę i to te wirtualne rozmowy utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie ma co się śpieszyć z dzieleniem się swoimi planami. Nikogo też w UK nie zdziwiła moja decyzja o powrocie do swojego kraju.
1. Po drugim USG w 20-21 tygodniu ciąży, zostaniesz umówiona się na wizytę ze swoją położną (midwife) lub lekarzem pierwszego kontaktu (GP). Wtedy też zazwyczaj dostaje się MATB1 i Maternity Certificate. Jest to jeden dokument, dwustronny, na którym znajdziecie zaświadczenie, że jesteście w ciąży i datę Waszego planowanego dnia porodu. MATB1 to również dokument dla Waszego pracodawcy, jako potwierdzenie, że jesteście w ciąży.
2. Kopiujesz dokument MATB1 i oryginał dajecie Waszemu pracodawcy. Z nim też ustalacie termin Waszego odejścia z pracy (jeżeli ciąża jest niezagrożona, to datę odejścia i kwotę Twojego macierzyńskiego oblicza kalkulator na stronie gov. 
3. Drukujesz ze strony formularz S2 (E111), uprawniający do darmowego porodu w Polsce. Wypełniając go potrzebujesz m.in: kopii MATB1 lub listu od położnej z przewidywaną datą porodu, numeru NHS lub NIN, adresu w UK i daty wyjazdu z UK. Formularz wraz z załączonymi dokumentami wysyłasz pod podany na stronie adres. Po ok.14 dniach dostajesz gotowy formularz na swój adres.
4. Wypełniasz na stronie internetowej wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczeniową (EHIC), która uprawnia do darmowej opieki zdrowotnej na czas Waszego pobytu poza UK. Na kartę czeka się ok. 10-14 dni.
Przed samym wyjazdem kopiujesz swoją Maternity Book u swojej położnej i zostawiasz u niej oryginał.

Powrót do Polski

Przyjazd w 32. tygodniu ciąży do Polski to przede wszystkim "nadrabianie" badań, których nie miało się w UK. Dla niezorientowanych szybko wyjaśniam – w UK całą ciążę prowadzi lekarz pierwszego kontaktu i położna. Nie przeprowadza się żadnych badań ginekologicznych, czy np. uwielbianego przez wszystkie ciężarne testu na glukozę, chyba że są ku temu jakieś wskazania. Zasada jest taka, że jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to nie przeprowadza się żadnych niepotrzebnych badań. Oprócz dwóch usg w 12 i 20 tygodniu ciąży, rutynowo sprawdzana jest krew, mocz, bicie serca maluszka i uwaga: mierzona centymetrem wysokości dna macicy – na tej podstawie ocenia się, czy brzuch i dziecko rośnie prawidłowo.
Po przyjeździe do Polski i pierwszej wizycie u ginekologa dostałam mnóstwo zaleceń i badań krwi do nadrobienia. Poczułam się jednocześnie zaopiekowana, jak i przerażona.
Myślę, że jest gdzieś złoty środek między prowadzeniem ciąży w Wielkiej Brytanii, a w Polsce. Sam temat nadaje się na osobny post. Tam – za mało badań i średnie zainteresowanie zdrową ciążą, tutaj w Polsce – przesadność w ilości badań.

33 tydzień ciąży

Poród w Polsce

Polska mnie mile zaskoczyła pod tym względem – myślałam, że te dwa świstki i karta ubezpieczenia, nie do końca załatwią sprawę mojego bezpłatnego porodu w Polsce i czeka mnie mała przeprawa przez biurokrację. Po wykonaniu kilku telefonów do NFZ-u okazało się, że wystarczy tylko okazać dokumenty z UK. Tak też się stało – dopiero po całym porodzie wzięto ode mnie dokumenty do skserowania i to załatwiło sprawę. Chwała Unii Europejskiej!

Macierzyński z UK, a pobyt w Polsce

Statutory Maternity Pay w UK jest wypłacany automatycznie w tygodniu przejścia na urlop macierzyński – nie wcześniej niż w 29 tygodniu. Zasada jest dość prosta – im wcześniej przejdzie się na urlop macierzyński, tym wcześniej się on skończy. Dlatego też nikogo nie dziwi matka pracująca w 9 miesiącu ciąży. Sama przeszłam na urlop będąc w 30 tygodniu ciąży, na 2 tygodnie przed przeprowadzką do Polski.
Statutory Maternity Pay jest wypłacany przez 40 tygodni – 6 pierwszych to 90% pensji, a kolejne 34 to niecałe 140 funtów na tydzień. Nie ma znaczenia, jeżeli wyprowadzamy się do innego kraju UE lub Szwajcarii na czas urlopu macierzyńskiego – pozostanie on wypłacany bez zmian. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogę jakiejś zagubionej przyszłej mamie. Jeżeli pojawią się jakieś pytania lub spostrzeżenia – śmiało piszcie komentarz lub wiadomość e-mail.

39 tydzień ciąży
  • http://domowo158.blogspot.co.uk/ Patrycja

    Dla mnie bardzo przydatny post :) Jeszcze nie jestem pewna gdzie chcę rodzić drugie dziecko, ale rozważam właśnie opcję porodu w Polsce.

  • Łukasz Paralusz

    Witam. Czy moglaby mi Pani napisać jaki najlepiej powód podać porodu w Polsce? Do wyboru opcje: holiday/work/live/study/maternity

    • https://zakulisowo.pl/ . Zakulisowo

      Maternity.

  • Anna Nowacka

    Witam mam pytanie .. wracam do Pl juz na stałe i zamierzam juz urodzic w Pl czy wracajac na stałe nie tylko na sam poród musze wysyłać te wszystkie papiery i starać sie o formularz E111 czy wystarczy ze zarejestruje sie w UP jako bezrobotna ? Ale czy zarejestrują ciężarną ? Będę wdzięczna za odpowiedz

    • https://zakulisowo.pl/ . Zakulisowo

      Po powrocie do Polski dostanie Pani 9 miesięcy macierzyńskiego, jak i 9 miesięcy ubezpieczenia angielskiego. To NHS pokrywa z polskim NFZ-em wszelkie koszty porodu, jak i ewentualnego dalszego leczenia.

      • Hanna Johannesen

        Ale czy do uzyskania tego ubezpieczenia na 9 miesięcy (nie tylko na poród) potrzebny jest tylko formularz S2 i EHIC, czy też jakieś inne dokumenty?

        • https://zakulisowo.pl/ . Zakulisowo

          Tylko te 2 dokumenty.

          • Hanna Johannesen

            Dziękuję za odpowiedź :) Planuję bardzo podobny krok – powrót do Polski z Londynu ok. 32-33 tygodnia ciąży i słyszałam też coś o dokumencie S1, ale własnie nie byłam pewna czy jest konieczny do uzyskania opieki medycznej po porodzie czy nie.

          • Agata C

            No właśnie mi w NFZ powiedzieli ze potrzebny jest dokument S1 bądź E106 jezeli chce miec darmową opieke przed i po porodzie. I oczywiście karta EHIC

  • Ula Jarzyna

    Dzień dobry :) mam pytanie odnośnie wypełnienia formularza S2: co zaznaczyłaś w rubryce „czy zamierzasz wracać po porodzie do UK?” bo boję się zaznaczyć, że nie zamierzam i wtedy nie będą już mnie obowiązywały żadne ubezpieczenia 😉

    • https://zakulisowo.pl/ . Zakulisowo

      Ula, napisałam Ci prywatną wiadomość i wiesz, że nowe formularze tego pytania nie zawierają.

      • Julia Bukowska

        A gdzie mozna uzyskac nowy formularz S2 bo pobralam twn w ktorym jest kwestia powrotu do uk :/

      • Natalia Świtalska

        Tez bym chciała sie dowiedzieć co zaznaczyć w formularzu..

      • Samanta Mroczek

        Hej również poprosiłabym o informację co napisać w rubryce odnośnie pwrotu do UK… rowniez chce zjechac na porod do Pl i nie chce juz wracac

      • pyloslawa

        Na stronie nhs jest formularz z tym pytaniem. Najprawdopodobniej nie będziemy wracać do UK, ale nie jesteśmy jeszcze na 100% pewni i dlatego też mam dylemat co powinnam zaznaczyć.

  • Malgorzata

    A jak wygląda sytuacja ze szczepieniami dziecka i kontrolami lekarskimi w PL ? W UK oferują inny zestaw szczepień, w Polsce inny. Czy muszę wszystko pokrywać z własnej kiszeni? Pozdrawiam wszystkie mamusie :)

  • Emilia Dettlaff

    Witam, ja też wracam do Polski na poród. Czy mogłabyś napisać o opiece przed porodem. Do ginekologa poszłaś prywatnego i czy te wszyskie badania które trzeba zrobić są płatne czy uk też to pokrywa?

  • Ewelina

    Jestem w takiej samej sytuacji jak autorka artykolu. Wszystko ogarnelam przez przyjazdem do Polski. A teraz „zyczliwi ludzie” mieszkajacy w Anglii uporczywie twierdza ze jak wroce z maternity (ktore pdbywam z polsce) do Anglii to bede musiala zwrocic kase ktora teraz biore, bo jestem poza granicami uk i powinnam wracac co trzy miesice. Mam prosbe, czy moglabys mi ostatecznie potwierdzic ze to nie prawda lub podeslac jakis link, zebym mogla im tez ostatecznie wytlumaczyc. Pozdrawiam

  • Kajka

    Witam mam pytanie jestem w ciąży i chce rodzic w Polsce .Po porodzie planuje zostać już na stałe w pl, natomiast zasilek macierzyński będę pobierac z uk. Dzwoniłam do NFZ zapytać jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem jezeli po Porodzie zostaje na stałe a zasiłek będę pobierac stamtąd i kazali mi wyrobić formularz S1 a następnie to zarejestrować w NFZ . Moje pytanie czy ktoraś z was tak robiła rodziła na dokument S1 nie S2??

  • Sandra

    Hej:)
    Odnośnie powrotu ciężarnej na poród i zarazem na stałe do Polski tak jak w moim przypadku :) czy muszę na druku e112 podać im prawdę ze nie wracam już?Czy maja prawo aby odmówić mi wydania tego dokumentu?I podobnie sytuacja z pracodawcą czy jak powiem ze nie wracam mogą mi odmówić smp ?
    Byłabym wdzięczna za odpowiedz :)))

  • Kamila

    Witam. Jestem w UK od ponad 7 miesięcy, pracuję na kontrakcie i niedawno dowiedziałam się o tym, że będę mamą. Od tej chwili szukam w internecie i nie tylko, różnego rodzaju przydatnych informacji odnośnie ciąży w uk i tak o to, trafiłam na ten post. Dotychczas nigdzie nie natknęłam się na to, co miałam okazję przeczytać w komentarzach poniżej i w związku z tym mam pytanie, czy rzeczywiście można pobierać SMP ale będąc jednocześnie w Polsce? Bardzo mi zależy na tym, żeby jednak rodzić w swoim kraju, w otoczeniu najbliższej rodziny. Ponadto mam jeszcze jedno pytanie, czy na urlop macierzyński można udać się wcześniej niż w 29 tygodniu ciąży? Mam bardzo ciężką pracę, trudne warunki, a mój manager nie ma zamiaru w niczym mi pomóc, czy chociażby ułatwić wykonywania czynności w pracy, dlatego myślę o tym, aby wcześniej skończyć pracować. Dziękuję

  • Anmarivero

    Witam! Bardzo dziękuję za wpis! Czy badania miała Pani robione na NFZ czy prywatnie? Dziękuję za podzielenie się cennymi informacjami.

  • Tamara T

    znalazłam to czego potrzebowałam :) Dziękuję. Mam pytanie, czy te formularze e111 i e112 to jest to samo, s2? bo w artykule i w komentarzach pojawiają się różne nazwy. Drugie moje pytanie również dotyczy kwestii powrotu do UK, co napisać? Będę wdzięczna za podpowiedź na prywatną wiadomość.

    • pyloslawa

      Chciałabym się zapytać co Pani wpisała odnośnie powrotu do UK, ponieważ mam ten sam dylemat. Na stronie nhs jest formularz z tym pytaniem. Najprawdopodobniej nie będziemy wracać do UK, ale nie jesteśmy jeszcze na 100% pewni.

      • Tamara T

        Napisałam że wracam, choć chyba już zdanie zmieniłam. Jednak na miejscu okazało się, że nie będę tego wszystkiego potrzebować, zarejestrowałam sie w UP,już urodziłam.

  • Ewa

    czy zeby starac sie o s2 wystarczy wysłac podanie (1 strona formularza) i MAT B1 ?

  • Paulina Biernatowska

    Czy orientuje sie ktos czy mając Maternity Allowance tez mozna opuścić Anglie i urodzic w PL ?

    • Agata C

      ja musiałam dosłać im list od pracodawcy w którym jest decyja o przyznaniu macierzyńskiego

  • Agata C

    Witam
    w moim przypadku S2 nie wystarczyło i musiałam ubiegać się dodatkowo o dokument S1 abym miała darmową opieke medyczną przed porodem.

    • Natalia Ka

      Witaj, ja tez ubiegam sie obecnie o dokument S1 z Uk abym miała możliwość leczenia w Polsce. Jak długo zajęły Ci wszystkie formalności i ile musiałaś czekać na ten dokument?

      • Agata C

        Hej ja wysłałam dokumenty pocztą 10 stycznia i dalej czekam na odpowiedź, myśle że w prszyszłym tygodniu powinien juz mi przyjść list z odpowiedzą.
        A jak jest w Twoim przypdaku ? ile ty juz czekasz ?

        • Agata C

          wiec tak dzis dzwoniłam z pytaniem jak długo trzeba czekać na decyzje o wydaniu S1 i zostałam poinformowana ze wniosek zostanie rozpatrzony i odpowiedź przyjdzie do 3 miesiecy :/

  • Kamila

    Witam. Mam pytanie i potrzebuję porady. Jestem w 7 miesiącu ciąży i od listopada przebywam na zwolnieniu w Polsce. Czy mogą mi panie poradzić w jaki sposób wobec tego mogę starać się o urlop macierzyński od mojego pracodawcy z UK? Dodam, że niestety nie ma mowy o podróży do UK aby tam spotkać się z lekarzem czy położną. Mój pracodawca w UK honoruje moje zwolnienie od Polskiego lekarza. Pozdrawiam serdecznie

  • Natalie Merrygold

    Dzien dobry:) chcialabym zapytac o porade. Chcialam znalezc ten formularz s2 ale pod linkiem powyzej wyswietla sie strona o EHIC. Czy moglaby pani powiedziec gdzie moge znalezc ten formularz. Oprocz tego jak to wyglada z opieka dla dziecka tez jest bezplatna dzieki tym zaswiadczeniom?

  • Klaudia Sz

    Aktualnie jestem na urlopie macierzyńskim w Polsce i tu będzie rodzić. Pobieram pieniążki z Uk. Czy jesteście w stanie mi pomóc I powiedzieć czy przysługują mi dodatki z Polski jako samotna matka ? Zdania są podzielone w Internecie. Np. Becikowe ponoć mi nie przysługuje bo przekraczam dochody tak samo 500plus. Dodam że to moje pierwsze dziecko. Moje dochody do urlop macierzyński z Uk plus alimenty lecz to dopiero po urodzeniu. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

  • Sylwia Śmiszkiewicz

    Witam gdzie znajde formularz S1 (E106) ? slyszalam ze mozna zlozyc przez internet ale nie bardzo wiem jak, pomoze ktos?
    Jestem w 28tyg ciazy i polozna pow ze nie potrzeba mi zadnych dokumentow w stylu S1 i S2 wiec jak to jest teraz???

  • Zgg

    Witam, bardzo pomocny artykuł. Takiego szukałam. Ja z kolei chce urodzić w UK ale lecieć do Polski na macierzyński urlop czyli jak dziecko będzie miało około 3 miesięcy. Zastanawiam się czy jakaś pomoc finansowa w Polsce mi się będzie też należeć? Ten marny macierzyński z UK to jakaś kpina jest. Tyle lat słone podatki trzeba płacić A na dziecko łaskę robią i dają grosze..

  • Beata

    jeli dziecko wymaga hospitalizacji po porodzi i potem w ciagu kilku miesiecy jakie ubezpieczenie pokrywa koszt leczenia?Czy sie rejestrowac w UP w Polsce jako bezrobotna czy fakt ze jestem na macierzynskim wyplacanym przez Job Center pokrywa lecznie i moj pobyt w PL? Prosze o odpowiedz.dziekuje

  • Edyta Krasuska

    Niefortunnie zmienilam prace stala na inna, okazalo sie, ze odchodzac bylam w 2 tyg. Ciazy. Maternity od pracodawcy nie miesci sie w podanych tygodniach na stronie govermentu. Zas maternity allowance z urzedu tak. Jezeli zddcyduje sie na porod w Polsce , czy maternity z urzedu tez otrzymam bez problemu?